NE YAPIYORUZ?
![4 DİLDE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİYORUM](https://www.ulugocder.org.tr/imgs/950x534x2/agri-merkezi300.jpg)
PROJENİN AMACI: Günümüzde her yıl milyonlarca insan ülkelerindeki yoksulluk, sosyal veya siyasi çatışma sebebiyle göç kararı almaktadır. Anadolu coğrafyası tarihinde pek çok medeniyete ev sahipliği yapması nedeniyle farklı dönemlerde farklı göçlere maruz kalmıştır. Ülkemizde Cumhuriyet öncesi ve sonrası dönemlerde baktığımızda ise Anadolu bulunduğu konum nedeniyle komşu ülkelerden özellikle savaş mağduru kişilere kucak açmıştır. Suriye, Afganistan, Irak, İran vb. komşu sınır ülkelerden güvenlik tedbirleri alanındaki yaşamış oldukları endişe ile ülkelerinden göç etmek zorunda kalan sığınmacı ve göçmenlere ülkemiz kapılarını açarak yaşama ve insan haklarına karşı yapılan zulümlere karşı durarak destek olmuştur. Dünyada göç etmek zorunda kalan insanların %80 çocuk ve kadınlardır.
Sivil toplum kuruluşlarına, ulaşılabilirlik açısından bakıldığında, sığınmacıların ve göçmenlerin bu kuruluşlara ulaşılabilirliği daha kolaydır. Dolayısıyla Uluslararası Göçmen Derneğinin kurmuş olduğu danışmanlık santralinin 4 dilde hizmet vermesi çok kıymetlidir. Türkçe, Arapça, İngilizce ve Farsça dillerinde hizmet veren santralimiz arayan, bilgi isteyen sığınmacı/ göçmen veya yerel halktan herkese kamu hizmetleri, sağlık, eğitim vb. birçok konuda bilgi vermektedir.
Bu hizmetlerin aksamaması için devamı son derece önemlidir. İletişim çağında bilgi vermenin akamete uğramaması için devamı gerekmektedir. Projede yazılan ortakların katkıları ile bu hizmetin devam etmesi amaçlanmaktadır.